שפה אחת ודברים אחדים

האיום בסגירתה של סוכנות עתי"ם, כפי שתיאר אותו אורי בפירוט רב ומדויק, הזכיר לי את החלק האחרון בפרשת נח, שפותח בדור הפלגה.

פרק יא בבראשית הוא המקום הראשון שהכתוב מתאר בו חברה אנושית הפועלת ממש כחברה. רק התחילו לפעול, וכבר יצא לא טוב. הכתוב מתחיל למנות את מעשי דור הפלגה, לא את חטאיו, ולקוראים התמימים לא ממש ברור מיד מה הבעיה. מה הם כבר רצו לעשות? מה רע בבניית מגדל? אבל האלוהים ממהר לספק את התשובה, "הן עם אחד ושפה אחת לכֻלם…" השליטה המוחלטת בכלי התקשורת, בשפה, היא החטא העיקרי. שליטה כזו מביאה בהכרח לשלב הבא: "…ועתה לא יִבָּצר מהם כל אשר יזמו לעשות." שליטה כזו מביאה להשתקת דעות שאינן תואמות את "השפה האחת", כדי שלא יפריעו לאינטרסים. אולם במבנה החדש – המגדל, המייצג את "האחד" "הנכון" (בניגוד ל"על פני כל הארץ") אין כל ערך לשפה האחת, כי היא אינה נשמעת. את תחלואיו של המבנה החברתי החדש היטיב לתאר המדרש בפרקי דרבי אליעזר:

…אם נפל אדם ומת, לא היו שמים את לבם אליו, ואם נפלה לבנה אחת, היו יושבים ובוכים ואומרים: אוי לנו, אימתי תעלה אחרת תחתיה… (פדר"א כב – מצוטט מתוך ספר האגדה)

סוכנות ידיעות עצמאית, שאינה דוברת בשפה האחת של בעלי השליטה בכלי התקשורת, אלא מעבירה ידיעות בצורה בלתי תלויה, היא מסממניה המרכזיים של חברה דמוקרטית תקינה. סגירתה של סוכנות ידיעות היא עוד אחת מהדרכים להפוך לחברה שבה "כל הארץ שפה אחת ודברים אחדים", החטא הסוציאלי הראשון במקרא.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רובי  ביום אוקטובר 31, 2003 בשעה 10:00 am

  את הסיפור הזה מהמדרש סיפרה לי פעם אחותי, כשהסתכלנו יחד על עטיפה של ספר ילדים מאויר ומרתק שנקרא "תרבויות קדומות" (היה שם ציור מושקע ומפורט של בניית מגדל שכזה).
  עכשיו אני יודע את המקור… מה שאני לא יודע זה איך אחותי ידעה את זה בגיל צעיר כל-כך. אני אשאל אותה אבל אין סיכוי שהיא תזכור.
  אז תודה.

  ולעצם העניין: ההוכחה הכי טובה לכך שסגירת עתי"ם היא אכן בעלת משמעויות קשות, היא שלא ראיתי אזכור שלה בעיתונים.

 • דנה  ביום אוקטובר 31, 2003 בשעה 11:26 am

  אף פעם לא חשבתי על סיפור מגדל בבל בתור המקרה הראשון של מונופול (שלא לומר, קרטל) של תקשורת. ואלוהים בתור הממונה על הגבלים עסקיים!

 • הסנרק  ביום אוקטובר 31, 2003 בשעה 12:27 pm

  נראה לי שלפי המדרש המצוטט זה הרבה יותר מקרטל. המדרש מדבר על חברה פשיסטית בה לפרט אין שום ערך. הפרט שווה פחות מחומר הגלם שמשמש להעצמת הקולקטיב הדורסני.
  ערבוב הלשונות, הוא בעצם הקניית אופי ועצמאות לפרטים או בלשון מודרנית – כל פרט מקבל את הלשון שלו ושולט על הנראטיב שלו (עלק).

 • br  ביום אוקטובר 31, 2003 בשעה 10:02 pm

  מגדל בבל הוא איום על הענק ששולט: הם הרי התכוונו לבנות בפירוש מגדל שיגיע לשמיים. על משהו יותר ישיר מזה בלשון אותו סיפור קשה לחשוב. לענק הזה אין שום מגבלות על תגובותיו לאיומים ולכן הוא חופשי למחוץ כל תחרות אפשרית.

  (וכל פירוש אלטרנטיבי?)

 • br  ביום אוקטובר 31, 2003 בשעה 10:04 pm

  מצד שני בערבוב לשונות אף קבוצה לא מסתדרת עם קבוצה אחרת (כדי ליצור שיתוף-פעולה מינימלי). הקוטב השני הוא חברה שסועה. גם זה לא ממש מועיל. אבל לא מפריע לדמגוגים למיניהם.

 • ימימה  ביום נובמבר 1, 2003 בשעה 1:18 am

  מגדל בבל הוא התרסה כנגד האלוהים, הטבע. מגדל בבל הוא החשש מפני דינמיקה ושינויים הכרחיים, והרצון לשלוט בהם בכל האמצעים. מגדל בבל הוא היבריס שמביא לחברה לא צודקת.

  "לענק הזה אין שום מגבלות על תגובותיו לאיומים, לכן הוא חופשי למחוץ כל תחרות אפשרית." אני מבינה שיש כאן קריצה לעניינים אחרים בוערים בחברה (ומשום מה, דווקא נראה לי שאנחנו לא ממש חלוקים בדעותינו בעניינים האלה), אבל במקרה הזה נדמה לי שאתה טועה. כי אין פה תחרות אמיתית, או כמו שילדים אומרים, "זה לא כוחות." לכן המגדל לא מאיים על האלוהים, אלא על כל אלה שנמצאים בקומות הנמוכות. על החברה.

  והחטא, שפה אחת ודברים אחדים, הוא בכך שהחברה אינה מאפשרת חשיבה עצמאית. הפיזור מטרתו ליצור חברה שוויונית יותר, לא חברה שסועה.

 • יוסקה  ביום יולי 31, 2007 בשעה 4:06 pm

  יצא לי לחשוב על זה ונראה לי שיש כאן מאבק בין הקב"ה לבני האדם. והקב"ה, הוא פוחד מהם והוא עושה הכול שהם יפלו ויהיו במלחמות. ואני שואל למה הקב"ה שהוא כולו טוב יעשה דבר כל כך רע?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: