חנות המשי

טאש אוו, מאנגלית: יעל אכמון. הוצאת גרף, 398 עמ'

דמותו של ג'וני לים, האיש המוכר ביותר בעמק קינטה במלאיה (היום מלזיה), מתוארת בספר חנות המשי מפי שלושה אנשים שונים: בנו, ג'ספר, אשתו, סנואו וחברו הטוב פיטר. ברקע הכיבוש האנגלי, מלחמת העולם השנייה ופלישת היפנים למדינה. כשמלאיה עוברת מכובש לכובש ומנסה לפתח אופי עצמאי משלה, מנסה גם ג'וני לגבש את אופיו ולהתנתק מעברו. מפועל פשוט שגדל באזור כפרי ובור הוא הופך לבעל חנות בדים ולאדם המוכר והמכובד ביותר בעמק, מי שלחם לצד המורדים הקומוניסטים ביפנים והצליח לחמוק ממוות פעם אחר פעם.  

סיפורו של ג'וני כפי שג'ספר מספר אותו הוא השלם יותר מבין השלושה. הוא נותן מעט רקע על תושבי מלאיה ומשם ממשיך למוצאו של ג'וני, לילדותו ולנעוריו, לנדודיו במדינה ועד למעשה הבגידה העיקרי שלו, בגידה שרק ג'ספר יודע עליה. יש בסיפור של ג'ספר פרטים ביוגרפיים שאינם כלולים בסיפוריהם של פיטר וסנואו והוא מחזק את אמינות גרסתו כשהוא אומר שקרא על הדברים בספריות בעיתונים ישנים ובמחקרים. ג'ספר מוסר את דבריו כמספר יודע כל וכמעט אינו משלב חוויות אישיות של חיים לצד אביו. הוא מספר על ג'וני בתערובת מופלאה של תיעוב והתפעלות מהאופורטוניזם הקיצוני של האב ומהיכולות המרשימות שקידמו אותו בחיים. כשהוא מסיים את סיפורו הקוראים כבר כמעט מחויבים לגרסה שלו, והיא נשמעת אמינה ביותר.

אולם אז באים סיפוריהם של סנואו ושל פיטר ומכניסים אלמנטים חדשים לתמונה. בניגוד לסיפורו של ג'ספר, שם ג'וני הוא הגיבור הראשי, סנואו ופיטר מספרים שניהם על עצמם בפרק הזמן הקצר שבו עברה מלאיה מכובש לכובש, ודרך סיפוריהם מתגלה דמותו של ג'וני. בפיה של סנואו ג'וני מצטייר כרגיש, חסר אונים ופגיע. פרא אציל שנקלע לחברה לא לו והוא מנסה בלי הצלחה להשתלב בה. הוא בעל מהסס וחסר ביטחון. נראה שהוא מקבל כמעט בהשלמה את התרחקותה של אשתו ואת התאהבותה באחר.

אצל פיטר, המוגדר כחברו הטוב של ג'וני, ג'וני הוא איש ספר בעולם של בורים, לומד תמידי, חבר קרוב שיכול להטות אוזן קשבת. איש סוד ולוחם חופש. וגם הוא מתאר אדם חסר ביטחון במידה רבה בענייניו האישיים. ואשר לחטא הבגידה – אף אחד מהם, לא פיטר ולא סנואו, אינם מזכירים את ג'וני כאחראי לאירוע, אף שהם מדברים עליו.

טאש אוו לא נותן לקוראים שלו לנוח לרגע. הוא מציג אפיונים ואז מפריך אותם. הוא יוצר ציפיות ומסיט את העלילה כשהדבר הצפוי הבא עלול לקרות. כשהוא שם את סיפורו של ג'וני קודם כל בפיו של בנו, הוא גורם לקוראים להאמין במידה רבה בצדקת דבריו של הבן יותר מאשר שני הדוברים האחרים. כשג'ספר אומר שג'וני רודף נשים ולא מפרט, מפליא מאוד לקרוא לאחר מכן על יחסיו עם פיטר, המוצגים בסיפורה של סנואו באור כמעט הומואירוטי, שלא תואם את דמותו כפי שהכרנו אותה עד כה.  יחסים אלה מקבלים גוון שונה כשפיטר מספר עליהם. כשג'ספר מתאר רוצח בדם קר, נוצרת ציפייה שהאיש שאינו יודע רחם לא יוותר לאשתו המאוהבת באחר, אבל ההתפרצות האלימה מגיעה מכיוון שונה לחלוטין ומפתיע יותר. וכך יוצר המחבר גיבור מורכב, מפתיע וחמקמק, שקשה להתחקות אחר אופיו באמת.

אוו, שזה ספר הביכורים שלו, הוא סופר שקדן וידען שמוסר לקוראיו לא רק סיפור מרתק אלא גם אינפורמציה – היסטורית, בוטנית, זואולוגית או גאוגרפית – בצורה מעניינת ולא מייגעת. וכך, יחד עם סיפורו של ג'וני, הקוראים מתוודעים לסיפורה של מלאיה בזמן המלחמה ולפניה, לנופיה, לצמחייה המקומית, לציפורים. אוו מפזר ערפל וזורע ספקות ועם זאת אי אפשר לגמור את הקריאה בלי להרגיש שלפנינו ספר שלם, מלא, שיש בו סיפור אמיתי, גם אם את חלקו מוטל על הקוראים לספר.
 
(פורסם במעריב, 29.6.07)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מואדיב  ביום יולי 3, 2007 בשעה 1:05 pm

  .

 • ימימה  ביום יולי 4, 2007 בשעה 10:47 pm

  .

 • מואדיב  ביום יולי 5, 2007 בשעה 3:41 pm

  (קורא עכשיו את אשתו של הנוסע בזמן. אוח, איזה דטרמיניזם וכמה טעויות לוגיות יכולות לשכון בסיפור אהבה כתוב כל כך טוב)

 • ימימה  ביום יולי 5, 2007 בשעה 10:51 pm

  העדפתי פשוט לא להתייחס לטעויות הלוגיות, אלא לקבל את הקפיצות כפי שהן, אחרת לא יוצאים מזה. לא נורא. ספר בהחלט חביב למדי.

 • מואדיב  ביום יולי 8, 2007 בשעה 11:23 pm

  שבתי לקרוא את "זמן ותודעה" של אליצור – בהוצאת האוניברסיטה המשודרת.

  איך אומרים – לפעמים הדברים הגדולים באמת באים באריזות קטנות.

  מומלץ

 • תמי  ביום יולי 21, 2007 בשעה 12:05 pm

  http://www.notes.co.il/tammy/30266.asp
  ועל איזה טעויות לוגיות אנחנו מדברים באשתו של הנוסע בזמן?

 • ימימה  ביום יולי 23, 2007 בשעה 10:30 am

  עוד לפני שכתבתי. 🙂

  טעויות לוגיות? טעות ראשונה ובולטת ביותר היא שהוא חייב להכיר אותה כשהם נפגשים לראשונה בהווה, לא כן?

  וקראתי את זה מזמן, אז אני לא זוכרת, אבל זו קפצה לי מיד לראש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: